6 i 13 listopada 2017 r. (poniedziałek) Biblioteka nieczynna. Wyjazd służbowy.

Opublikowano: niedziela, 15, November 2015 Marta Waszkiewicz
Dzień Języka Ojczystego

Wystawę zorganizowaliśmy z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego obchodzonego 21 lutego niemal na całym świecie – poinformowała autorka wystawy Pani  Katarzyna Suchecka pracująca w Powiatowej Bibliotece. Święto to upamiętnia wydarzenia, które miały miejsce w Bangladeszu, gdy w 1952 roku zginęło pięciu studentów, domagających się uznania języka bengalskiego za język narodowy – dodała. Wystawa poświęcona została językowi polskiemu.

Podzielono ją na kilka działów:

• Historia języka, począwszy od najstarszych tekstów łacińskich, poprzez łacińsko - polskie: Kroniki Galla Anonima, Jana Długosza i Wincentego Kadłubka.
  • Poradniki językowe wraz z adresami stron internetowych, na których można znaleźć poradnictwo językowe. W tym dziale zgromadzono też prace znanych językoznawców: prof. Jana Miodka i prof. Jerzego Bralczyka oraz  pozycje książkowe dotyczące językoznawstwa i jego dyscyplin.
  • Humor i dowcip językowy.
  • Najnowsze trendy w języku polskim: kultura i język mediów, język reklamy, język w mediach elektronicznych, grach komputerowych.
  • Ciekawostki związane z reformą ortograficzną, pułapki językowe, żeńskie formy zawodów, najczęstsze błędy językowe popełniane przez Polaków, Manuskrypt Voynicha.
  • Słowniki, encyklopedie, leksykony, np.  „Słownik potocznej polszczyzny”, „Słownik eufemizmów”, „100 tysięcy potrzebnych słów” , „Słownik paronimów”.
    Warto pogłębić swoją wiedzę na temat języka ojczystego, by posługiwać się nim sprawnie, poprawnie i pięknie.